NCBA Home

Membership, Board, Affiliate Guilds

Photos NCBA Convention 2005 Exhibit Winners!


Click on any photo to make a larger photo open in a separate window.

Hearty congratulations to all of the winners and many, many thanks to everyone who shared their beautiful work with convention goers in the Exhibit Room. This year all weaving categories in Exhibit had two classes, Novice and Advanced. Thanks very much to
PLB "Blue Ribbon Reed"
for their support!

Not all winners are pictured...some were not with us that evening...but those who did accept their awards in person were looking good!
Advanced Hardwoods:  Trevle Wood, JoAnn Kelly Catsos
Advanced Hardwoods:
2nd place Trevle Wood
1st place JoAnn Kelly Catsos
* * * * * * * *
not shown: 3rd place , Judy Zugish
Novice Hardwoods:  Virginia Spitzer, 1st and 2nd  places
Novice Hardwoods:
1st and 2nd places Virginia Spitzer
Advanced Flat Reed:  Tika Tucker
Advanced Flat Reed:
1st place Tika Tucker
* * * * * * * *
not shown: 2nd place Ginny Gray
3rd place Teresa Sularz
Novice Flat Reed:  Ginny Furth, Peggy Haas, Virginia Spitzer
Novice Flat Reed:
3rd place Ginny Furth
2nd place Peggy Haas
1st place Virginia Spitzer
Advanced Mixed Media:  Judith Sanders, Dianne Masi
Advanced Mixed Media:
2nd place Judith Sanders
1st place Dianne Masi
* * * * * * * *
not shown: 3rd place Susan Coyle
Novice Mixed Media:  Tonya Cubeta
Novice Mixed Media:
1st place Tonya Cubeta
* * * * * * * *
not shown: 2nd place Jan Dunn
3rd place Kathy Seamans
Advanced Mold Woven:  JoAnn Kelly Catsos
Advanced Mold Woven:
3rd place JoAnn Kelly Catsos
* * * * * * * *
not shown: 1st place Marlys Sowers
2nd place Susan Brooks
Novice Ribbed:  Sue Legault,  Tonya Cubeta for Barbara Weber, Bev Cox
Novice Ribbed:
2nd place Sue Legault
Tonya Cubeta for 3rd place Barbara Weber
1st place Beth Cox


Advanced Ribbed
not shown: 1st place Trevel Wood
2nd place Mark Barnes
3rd place Marlys Sowers
Advanced Coiling:  Dory Maier, Pamela Zimmerman, Lynn Hoyt
Advanced Coiling:
3rd place Dory Maier
2nd place Pamela Zimmerman
1st place Lynn Hoyt


Novice Coiled
not shown: 1st place Gloria Jones
2nd place Cassandra Jones
3rd place Lois Hoot
Advanced Mini:  Pamela Zimmerman, JoAnn Kelly Catsos
Advanced Mini:
3rd place Pamela Zimmerman
1st place JoAnn Kelly Catsos
* * * * * * * *
not shown: 2nd place Susan Brooks


Novice Miniature
1st place Kimberly Freeze
Advanced Wicker:  Pat Welti, Linda Sydell
Advanced Wicker:
1st place Pat Welti
2nd place Linda Sydell
* * * * * * * *
not shown: 3rd place Lorraine Otto
Novice Wicker: Lu Howard’s 1st place winner
Novice Wicker:
Lu Howard’s 1st place winner
Advanced Wire:  Pat Welti, Pamela Zimmerman, Patti Hill
Advanced Wire & Textile:
3rd place Pat Welti
2nd place Pamela Zimmerman
1st place Patti Hill
Novice Wire:  Dorothy Scheiman, Carol Vanderzee
Novice Wire & Textile:
2nd place Dorothy Scheiman
1st place Carol Vanderzee
Viewers’ Choice Awards:  Beth Cox, Novice and Tika Tucker, Advanced.
Viewers’ Choice Awards:
Beth Cox, Novice
Tika Tucker, Advanced.
PL Butte, PLB, home of Blue Ribbon Reed annually sponsors our exhibit room...shown here with novice flat reed exhibit entries
Our sponsor: Thanks!
PL Butte, PLB, home of the Blue Ribbon Reed annually sponsors our exhibit room...shown here with novice flat reed exhibit entries 2005
2005 Convention Photos
Photos from 2004 exhibit winners !
2006 Photos




Site Map
Copyright © 2005 North Carolina Basketmakers' Association, Inc. All rights reserved.
Webmaster